Roadcraft nedir?

Motorcycle Roadcraft (Motosiklet Yol Sanatı); Daha güvenli, yumuşak ve akıcı sürüş yapabilmek için geliştirilen ve dünyada kabul görmüş tekniklerin anlatıldığı vazgeçilmez bir kılavuz kitaptir. İlk kitap 1935' de Metropolitan Polis Bölümünün eğitimi için yazılmış, zaman içerisinde gelişen teknolojiler ve yolda yapılan pratiklerle alakalı güncellemelerle kitabın içeriği ve kapsamı yenilenip geliştirilerek birçok kere basılmıştır.

Tüm bu güncellemelere rağmen ilk geliştirilen "Sistem" mantığı en başından itibaren değişmeden korunmuştur.

Kitap, "Sistem" adı verilen, (doğru yerde, doğru zamanda, doğru hızda, doğru viteste olmak) sürüş mantığından ve bu mantığın sürüşe uygulanması ile potansiyel risklerin azaltılmasından bahseder.  Bu sayede daha güvenli daha yumuşak ve daha akıcı sürüsün nasıl yapılacağını anlatır.

 

Rospa kimdir?

Birinci Dünya Savaşı sırasında İngiltere'nin başkenti Londra'da uygulanan elektrik kesintilerinden dolayı atlı araba, motorlu araba, bisikletli ve yaya kazaları nedeniyle sivil ölüm oranları artmıştır.  Kraliyet bu durumun önüne geçmek için, 1916'da toplanan ve London "Safety First" Council adını alan vakıf aracılığı ile sivil kayıpları azaltmak için araştırmalar başlatır.  1917'de "yayaların, yol kenarında yürürken, motorlu taşıtlara yüzleri dönük olacak tarafta yürüme" kuralı sayesinde ilk 12 ayda kaza oranını %70 oranında düşürmeyi başarırlar.

Yine 1917'de da 7 maddelik bir el broşürünü 5.000 adet basıp dağıtarak tüm yol kullanıcılarının güvenliği için çalışmaya devam ederler. Bu çalışmaların kaza oranlarını ciddi bir şekilde azaltması üzerine, Kraliyet çalışmaların devam etmesini ister.  Vakıf çeşitli aşamalardan geçtikten sonra RoSPA (Royal Society for the Prevention of Accidents) adını alarak, her tür konuda (ev, okul, havuz, at, bisiklet, her tür motorlu araç) güvenlik ile alakalı sistemler ve sertifikalar oluşturup, bu sistemlerin yayılması, eğitimi ve kontrolü için çalışmaya devam etmektedir.

Dünya da bu konu ile bu seviyede uğraşan ve stratejiler geliştiren başka bir kurum yoktur.