Ersan ÖZYURT

RoSPA International Trainer

Ersan ÖZYURT 1972 yılında, İstanbul’da doğdu. Küçük yaşta Baba memleketi Ordu’ya taşındı. Çocukluğunu Karadeniz’in yeşili ve deniziyle geçirdi. İlkokulu Ordu’da tamamladı. Orta öğretimi de Ordu’da başladı. İlk gençlik yıllarında büyük şehrin karmaşası ile tanışıp İstanbul’a taşındı ve Behçet Kemal Çağlar Lisesinde okumaya başladı. Lise eğitimini Ordu’ya geri dönerek tamamladı. Kısa bir Hava Harp Okulu macerasından sonra, yine Karadeniz’e dönerek, Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Mimarlık eğitimi aldı.
Döneminin, Anadolu’da yer alan nadir tiyatrolarından olan Ordu Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu’yla çocuk yaşta tanıştı. Farklı şehirlerde geçen çocukluk ve gençlik yıllarında tiyatro ile olan ilişkisi devam etti. Üniversite yıllarında ve sonrasında amatör tiyatro ile ilgilenmeye devam etti. Çalışma hayatı ile birlikte sürdüremeyince, şiir ve edebiyatı miras alarak tiyatroyu bıraktı.
1994 yılında Üniversite’den mezun olduğunda, tasarım yapmanın çalışılarak başarılabildiğini ancak yetenek olmaksızın “tasarımcı” olunamayacağını anlamıştı. Bu nedenle uygulamacıların safında olmayı seçti. Uzun yıllar sürecek ve halen de devam ettirdiği “şantiyecilik” hayatına başladı. İlk on yıl şehir şehir gezdikten ve Türkiye’nin öncü turizm projelerinde saha mühendisliği ve saha yöneticiliği yaptıktan sonra, “Proje Yönetimi” kavramı ile tanıştı. İnşaat uygulamalarında proje yönetimi kavramının yeni yerleştiği dönemlerde, Fransız bir şirkette çalışmaya başladı. Proje Yönetimi, Kalite Kontrol, Risk Yönetimi gibi kavramların sektöre yerleşmesi için hem fiili şantiyelerinde hem de düşünce platformlarında mücadele etti. Saha mimarı olarak girdiği Fransız şirketinde on yıl geçirdi ve İnşaat Bölümü Ülke Müdürü görevindeyken, aktif şantiyecilik yaşamına geri dönmek için ayrıldı.
1999 yılında, güzel bir tesadüf sonucu, lise arkadaşının motosikletini kullanarak iki teker dünyası ile tanıştı. İlk başlarda bir türlü ısınamadığı motosiklet macerasına, “tehlikeli olduğu, yetenekli olmadığı ve öğrenecek yer olmadığı” düşüncesi ile üç yıl içinde son verdi ve motosikletini sattı.
2005 yılında, yakın bir arkadaşının gizli gizli eğitimlere yazdırması ve oldu bittiye getirerek kendi motosikleti ile eğitimlere göndermesi, “roadcraft sistemi” ile tanışmasına neden oldu. Kendi düşünce tarzı ve proje yönetimi ilkeleri ile bağdaştırdığı roadcraft sistemiyle yeni bir aydınlanma dönemi yaşadı. Motosiklete tekrar başladı ve hemen hemen tüm büyük eğitim gruplarında gönüllü olarak çalıştı, eğitimler organize etti, asistanlık yaptı. Kendisini, motosiklet eğitiminin gönüllü bir neferi olarak düşündü ve öyle davrandı.
2016 yılında RoadCraft Academy’nin kurulmasının ardından gönüllü çalışmalarına Roadcraft Academy ile devam etti. Meslek hayatından alışkın olduğu “kalite yönetimi, standart yönetimi, akreditasyon yönetimi” kavramlarının akademi bünyesinde değer bulduğunu anlayınca, eğitmenlik belgesi alıp, yardımcı olarak biriktirdiği deneyimlerini aktarmaya karar verdi. Bu amaçla, 2017 yılında, RoSPA (Royal Society for the Prevention of Accidents) tarafından verilen “International Trainer” (Uluslararası Eğitmen) diplomasını aldı.
Halen Roadcraft Academy’de “Advanced Riding Instructor” (İleri Sürüş Eğitmeni) olarak görev almakta ve profesyonel hayatına Proje Yöneticisi olarak devam etmektedir.