Utku KARTAL

RoSPA International Trainer

1983 yılında Kırklareli’de doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimlerini Ankara’da tamamladıktan sonra ODTÜ (OrtaDoğu Teknik Üniversitesi) Maden Mühendisliği bölümünü kazandı. ODTÜ’deki öğrencilik yılları boyunca arkeolojiye olan ilgisi nedeniyle ODTÜ Arkeoloji Topluluğunda yer aldı ve yürütme kurulu üyeliği yaptı. Topluluk çalışmalarından bağımsız olarak yazları iki farklı antik kentin (Allianoi ve Olba) arkeolojik kazılarında görev aldı. Kendisini sanat tarihi alanında geliştirdi.

ODTÜ’den mezuniyetini takip eden 3 yıl boyunca madencilik sektöründe görev aldıktan sonra sektör değiştirerek otomotiv alanında çalışmaya başladı. Sektör değişikliği ile birlikte ODTÜ’deki akademik çalışmalarını da devam ettirmek amacıyla ODTÜ İşletme Bölümünde MBA programına başvurdu ve kabul edildi. MBA öğrenimini iki yıl içerisinde, çalışma hayatından kopmadan ve başarılar elde ederek sürdürdü, derece ile bitirdi ve mezuniyete hak kazandı.

2013 yılında Ankara’daki yaşantısını bitirerek eşi ilebirlikte İstanbul’a taşındı. Borusan Otomotiv bünyesinde Proje Yöneticiliği görevine başladı ve bu görevi üç yıl sürdürdü. Görevi boyunca çeşitli başarılara imza attı. Borusan Holding çatısı altında düzenlenen proje yarışmalarında dereceler elde ederek kariyerinde öne çıktı. Sonrasında BMW Türkiye Filo Satış Yöneticiliğine terfi etti. Borusan Otomotiv bünyesinde yedi yıl çalıştıktan sonra bir başka büyük holding bünyesinde çalışmaya karar verdi. Anadolu Grubunda çalışma hayatına devam etti. Çelik Motor Satın Alma Müdürlüğü görevini bir süre yürüttükten sonra kurumsal hayatı bırakma kararı aldı.

Üniversite öğrenciliğinden bugüne kadar amatör olarak ilgilendiği çeşitli hobileri vardır. 2007 yılından beri Aikido ile ilgilenmektedir. Kısa bir süre yamaç paraşütü ileilgilenmiş ve tek başına 11 uçuş gerçekleştirmiştir. Motosiklete de bir hobi olarak başlamış ve bir hayat tarzı haline getirmiştir. Yılda 25000-30000 km arası yol yapmaktadır ve eşi ile birlikte yurtdışı seyahatler gerçekleştirmektedir.

2017 yılında RoSPA (Royal Society for the Prevention of Accidents) tarafından verilen “International Trainer” diplomasını almış olup Motosiklet İleri Sürüş Teknikleri Eğitmenliğine adım atmıştır. Hali hazır da bu görevi devam ettirmektedir.