Gymkhana

Motosiklet Gymkhanası, trafiğe kapalı alanda, kukalar ile hazırlanmış bir parkuru en kısa sürede bitirmeye dayalı sürüş aktivitesidir. Motosiklet Gymkhanası özellikle Japonya'da çok yaygındır ve Japon Motosiklet Federasyonu tarafından da desteklenmektedir. Türkiye'de bizim düzenlediğimiz bu sürüş aktivetesinde ise amacımız, sürücülerin kendi limitlerini tanıması için bir fırsat oluşturup, eğlenerek becerilerini geliştirmeleridir.

Aktivitenin Şekli

Sabah, parkurda yürüyerek ve anlatılarak yapılan parkuru anlama turundan sonra alıştırma turlarına geçilir. Her sürücü parkura belli bir zaman farkı ile alınarak tek başına sürüş yapması sağlanır. Öğleye kadar süren alıştırma turlarından sonra, öğleden sonra isteyen sürücüler için, zamana karşı 2 kere sürme hakkı tanınınır ve en iyi dereceleri kayıt altına alınır.

Hangi Tür Motosikletler

Motosiklet Gymkhanasın'daki parkurun genel yapısından dolayı, küçük ve hafif motosikletler, büyük ve yüksek motosikletlere göre avantajlı olabilirler. Bununla beraber, parkurda dar ve kısa dönüşlere ek olarak uzun, düz kesimler de olduğu için her çeşit boyut ve tarzdaki motosikletler potansiyel olarak birbirlerine rakiptirler.

Kimler Yapabilir

Motosiklet Gymkhanası, ehliyet öncesi ya da sonrası başlangıç eğitimlerini akademimizden almış başlangıç seviyesindeki sürücülerinde katılabileceği bir aktivitedir. Çünkü standart koruma ekipmaları yeterlidir ve her türlü motorla katılınabilir. Özel bir lisansa ihtiyaç duyulmaz. Etkinlik genelde Göztepe Salı pazarındaki alanda yapılır ve parkur zaman zaman değişebilir.

Parkur içerisinde dar ve kısa dönüşler olduğu için, genelde birinci ya da ikinci vites kullanılır. Bu nedenle hız aralığı düşük ve ya orta derecededir. Düşük devirlerde motosikletlerin dengesizliğinden dolayı düşme olasılığı yüksektir ama yaralanma ve hasar çok nadirdir.

Sürücünün Gelişim Noktaları

Motosiklet gymkhanası; bilgi, beceri, teknik, motosiklet deneyimini artırır. Sürücüler sadece hızlanma, frenleme, kontrol ve ağırlık transferi tekniklerini değil aynı zamanda performansı üst düzeye çıkarmak için neler yapmaları gerektiğini de öğrenirler. Parkur içerisinde en kısa zaman çizgisinde gidebilmek için konsantrasyon ve analitik düşünme becerileri de gelişir.